Historia przedszkola

8 kwietnia 2013

W 1967 roku na zebraniu wiejskim  w Łękach padła propozycja budowy przedszkola. Zaproponowano budowę przedszkola na  terenie działki należącej do PGHZ w Łękach. Na uzyskanie zgody przez władze wojewódzkie, oraz Ministerstwo Rolnictwa czekano 2 lata.

W 1969 roku powołano komisję i dokonano wyboru działki, której obszar wynosi 25 arów.

Siedmioosobowy Komitet Budowy Przedszkola został wybrany w 1971 roku. W tym samym roku na wiejskim zebraniu mieszkańcy wsi zadeklarowali pomoc finansową w formie wpłat, a także pomoc podczas prac budowlanych po 15 dniówek. Jesienią 1972 roku ruszyła budowa przedszkola w Łękach. Duży wkład pracy podczas trwania budowy wniósł Społeczny Komitet Budowy Przedszkola.

W dniu 11 maja 1975 roku uroczyście zostało oddane mieszkańcom wsi Łęki dwuoddziałowe przedszkole. Od 15 maja 1975 roku z placówki zaczęło korzystać 68 dzieci, praca ruszyła pełną parą. Dziewięcioosobowy skład personelu przedszkola zadbał o prawidłowy rozwój intelektualny, kulturalny, fizyczny i zdrowotny wszystkich dzieci. Nauczycielki oprócz tego starały się zapoznać dzieci z najbliższym środowiskiem.

W dniu 1 września 1975 roku po dwumiesięcznej edukacji pierwsi wychowankowie przedszkola rozpoczęli naukę w klasie 1 Szkoły Podstawowej w Łękach.

Od początku istnienia naszej placówki nauczycielki starały się nawiązywać kontakt z najbliższym środowiskiem i podtrzymywać tradycje i zwyczaje ludowe. Dlatego do  tradycji naszego przedszkola wypracowanych przez wszystkie lata należą:
– udział dzieci w dożynkach wiejskich,
– spotkania z górnikami,
– spotkania z przedstawicielami OSP w Łękach,
– spotkania z Kołem Gospodyń Wiejskich,
– zajęcia warsztatowe dla rodziców z okazji świąt Wielkanocnych i Bożego Narodzenia,
– zajęcia otwarte dla rodziców i przyszłych wychowanków przedszkola,

Spotkania z okazji Dnia Babci i Dziadka są bardzo ważnymi uroczystościami, do których dzieci zawsze chętnie się przygotowują. Równie ważnym świętem jest Dzień Mamy i Taty. Kiedyś uroczystości te świętowano oddzielnie. Obecnie organizujemy pikniki rodzinne, na których świetnie się bawią rodzice i dzieci.

Nasze przedszkole zawsze starało się podtrzymywać tradycje i zwyczaje ludowe do nich należą:
– powitanie wiosny,
– zabawy i wróżby andrzejkowe,
– spotkanie ze św. Mikołajem,
– wigilia przedszkolna,
– bal karnawałowy.

Pragniemy przybliżyć dzieciom piękno naszego kraju, oraz najbliższej okolicy dlatego co roku organizujemy wycieczki autokarowe. Dzieci mogły już zobaczy:  ZOO w Chorzowie, Krakowie, Park Dinozaurów, Park Miniatur, ciekawa architekturę żywieckiego parku, zamek w Pszczynie, park w Ustroniu, Kopalnie soli w Bochni, jako mali turyści zdobywali górę Kozubnik, oraz wiele ciekawych obiektów w naszej okolicy.

W roku szkolnym 1984\85 nasze przedszkole jako jedyne na terenie Gminy Kęty uczestniczyło w Olimpiadzie Międzyprzedszkolnej organizowanej przez Dom Kultury w Kętach i do tej pory bierzemy udział w tej imprezie.

Nasze przedszkole organizuje spotkania autorskie z pisarzami bajek dla dzieci. Wyjeżdżamy na przedstawienia teatralne do Teatru Lalek Banialuka w Bielsku-Białej, oraz do Domu Kultury w Kętach. Dzieci z naszego przedszkola miały okazję kilka razy podziwiać barwne widowiska rosyjskiej rewii na lodzie w Oświęcimiu.

Oprócz zajęć objętych Podstawą Programową prowadzimy zajęcia dodatkowe: plastyczno-artystyczne, muzyczno-ruchowe z elementami rytmiki, kulinarne pod nazwą  „Kuchcikowo”, czytelnicze „Bajkolandia”, język angielski.

W roku 1985 uroczyście obchodzono jubileusz 10-lecia naszego przedszkola. Po nim odbywały się kolejne jubileusze: 25-lecie, 30-lecie, 35-lecie. Zmieniają się dzieci, przedszkole pięknieje dzięki współpracy ze środowiskiem, rodzicami, którzy ofiarnie nam pomagają i wspierają w naszej codziennej działalności.

Od 1września 2006 roku nasze przedszkole zostało przyłączone do Szkoły Podstawowej w Łękach i powstał Zespół Szkolno-Przedszkolny. Oprócz zmian personalnych i administracyjnych działalności naszej placówki nic się nie zmieniło. W dalszym ciągu pielęgnujemy i kultywujemy tradycję i zwyczaje naszego przedszkola, staramy się rozszerzać naszą działalność dla dobra i korzyści naszych obecnych i przyszłych wychowanków.

Brak komentarzy